Iniciativa Společenství EQUAL

 

 

Evropský sociální fond (ESF) může na základě čl. 2, 16-19 a 21 Nařízení Rady (ES) č. 1260/1999 poskytovat finanční prostředky na následující formy pomoci připravované jednotlivými členskými státy EU:

Ø       operační programy, resp. jednotné programové dokumenty připravené v rámci Cíle 1, 2 a 3;

Ø       Program Iniciativy Společenství EQUAL (určen pro celé území ČR).

 

Po Operačním programu Rozvoj lidských zdrojů (OP RLZ) a Jednotném programovém dokumentu pro Cíl 3 regionu NUTS 2 hl.m. Praha (JPD 3) orientovaným na rozvoj lidských zdrojů připravuje ČR programový dokument Iniciativy Společenství EQUAL.

 

Iniciativa EQUAL je definována čl. 20 (1) Nařízení Rady (ES) č. 1260/1999, o obecných ustanoveních o Strukturálních fondech, a Sdělením Komise COM(2000)853, vymezujícím pravidla pro Iniciativu Společenství EQUAL, jako iniciativa týkající se mezinárodní spolupráce při prosazování nových prostředků boje se všemi formami diskriminace a s nerovnostmi souvisejícími s trhem práce.

 

Cílem tohoto programu je prosazování inovativních prostředků řešení stávajících problematických oblastí souvisejících s diskriminací a nerovnostmi v oblasti trhu práce. Z tohoto důvodu je Iniciativa Společenství EQUAL založena na některých principech, které se nevyžadují v případě např. OP RLZ či JPD 3.

 

 

Principy Iniciativy Společenství EQUAL:

 

 

 

 

 

 

 

 

Iniciativa EQUAL podporuje především konkrétní projekty a je realizována prostřednictvím dvou kol výzev k předkládání projektů, přičemž první kolo bylo ve státech EU zahájeno v roce 2001 a vyhlášení kola druhého je plánováno na rok 2004. Česká republika vstoupila do prvního kola jako první kandidátská země roku 2001 prostřednictvím Phare projektu připraveného v rámci Národního programu Phare 2002. V rámci tohoto kola se Česká republika přihlásila k 7 tematickým prioritám, přičemž v současnosti probíhá implementace 10 projektů pod 6 prioritami.

 

Samotné projekty mají 3 fáze – tzv. Akce:

Akce 1 – sestavení rozvojových partnerství a navázání nadnárodní spolupráce (obvyklá doba trvání Akce 1 maximálně 6 měsíců),

Akce 2 – samotná realizace jednotlivých projektů trvající 2-3 roky

Akce 3 – vytvoření národních a mezinárodních tematických sítí, šíření zkušeností a jejich využívání v národní politice.

 

 

Projekty jsou realizovány tzv. rozvojovými partnerstvími, která jsou složena z organizací různého druhu (např. regionální, místní úřady, úřady práce, nestátní organizace, podniky, soc. partneři ad.), které se do rozvojových partnerství sdruží buď na základě příslušnosti k určitému geografickému území nebo příslušnosti k určitému sektoru. Z tohoto hlediska lze jednotlivá partnerství rozdělit na tzv. partnerství regionální a sektorová.

 

Podstatný je prvek mezinárodní spolupráce – rozvojová partnerství z různých zemí spolu úzce spolupracují, a sdílí tak své již nabyté zkušenosti.

 

Všechny projekty musí tematicky odpovídat některému z témat vyhlášených EK. Tato témata jsou uspořádána do 4 pilířů, které odpovídají pilířům Evropské strategie zaměstnanosti. Navíc je přidáno jedno samostatné téma: pomoc uprchlíkům a žadatelům o azyl.

 

 

Témata Iniciativy EQUAL

 

Pilíř 1 – Zaměstnatelnost:

Pilíř 2 - Podnikání:

Pilíř 3 - Adaptabilita:

Pilíř 4 - Rovné příležitosti žen a mužů:

·     Snižování genderové rozdílností mezi muži a ženami (gender gap reduction) a podporování pracovní desegregace

·     Pomoc integraci uchazečům o azyl

 

 

Finanční rámec

 

Podle rozdělení prostředků na strukturální operace ČR na programové období 2004 -2006 vzešlého z Kodaňského summitu by měla mít ČR možnost čerpat z ESF na druhé kolo Iniciativy Společenství EQUAL celkem 28,4 milionů EUR (z toho v roce 2004 MEUR 6,9, v roce 2005 MEUR 9,5 a v roce 2006 MEUR 12).

 

Výše spolufinancování tohoto programu ze strany ČR je v současné době v jednání s Evropskou komisí. Očekává se, že doporučená míra spolufinancování bude činit na celém území ČR 50 % z ESF a 50 % z prostředků ČR. Při naplnění tohoto předpokladu by pak celková alokace určená na druhé kolo Iniciativy EQUAL v ČR činila MEUR 56,8 (z toho pro rok 2004 MEUR 13,8; pro rok 2005 MEUR 19 a pro rok 2006 MEUR 24).

 

 

Harmonogram

 

Na zpracování dokumentu se podílí řada zainteresovaných subjektů (resorty, kraje, sociální partneři, organizace zabývající se otázkami diskriminace na trhu práce ad.), přičemž  hlavní zodpovědnost má  Ministerstvo práce a sociálních věcí jako orgán odpovědný za využívání prostředků z ESF v ČR.

 

Programový dokument Iniciativy Společenství EQUAL byl v září 2003 předložen Evropské komisi k posouzení a do konce roku 2003 se předpokládá jeho schválení.

 

 

 

Dokument naleznete na: http://www.mpsv.cz/scripts/clanek.asp?lg=1&id=4752