Zápis z jednání kontrolní skupiny pro zpracování priorit NPV II  z 1.prosince 2003 konané na MŠMT ČR,budova E, místnost 106

 

 

Přítomni: Ing.M.Marek,CSc.(MŠMT), Ing.K.Klusáček,CSc.,MBA(TC AV ČR), prof.PhDr.M.Potůček,CSc.MSc.

(CESES), Ing.V.Hanke,CSc.(MŠMT), Ing.P.Křenek,CSc.(MŠMT), RNDr.H.Dvořáková, (TCAVČR), Ing.L.Štrupl

(MŠMT), Mgr.L.Krušinová (MŠMT), Mgr.K.Hošková (MŠMT), doc.RNDr.J.Pospíšil,CSc. (MŠMT),

Ing.S.Trojanová (MŠMT), Mgr.M.Věříš (MŠMT)

 

Úvod: Ing.Marek přivítal přítomné a sdělil, že MŠMT obdrželo zprávu od TC AV ČR (druhá dílčí zpráva:

Stanovení vývojových scénářů a tématických priorit pro NPVII).

 

Jednání: Ing.Klusáček shrnul další postup prací TC AV tj.shromáždění témat od panelu expertů a jejich roztřídění do částí programů a klastrů. Dále uvedl, že probíhají práce na tvorbě variantních scénářů v CESESU, jeden s předpokládanou vyšší a druhý s nižší podporou výzkumu v ČR. V diskusi k  nákladům na jednotlivé projekty uvedl poznatky k velikosti projektů (průměr je cca 0,5-1mil.Kč) ze kterých vyplynulo, že vyšší a nižší úroveň nákladů než průměrná je málo obvyklá.

Ing.Marek požadoval více koncentrovat výstupy projektu  na rozhodující témata.

Ing.Hanke uvedl, že je možné zvolit cestu buď  většího zobecnění nebo nižšího naplnění programů projekty a neeliminovat tolik námětů při výběru programů  jen z důvodu většího množství nyní shromážděných klastrů.

Ing.Klusáček navrhl možnost řešit např.jen 3 tématické programy, ale více je zobecnit a každý např. s 5ti tématickými klastry tj.dílčími tématickými projekty (DTP).

Ing.Křenek navrhl možnost méně akceptovat nákladově malé akce a více se soustředit na typické projekty se středními  náklady.

Prof.Potůček řekl, že NPV II by se měl stát jakousi kostrou integrace výzkumu v ČR (viz porada na MŠMT),

a proto by bylo dobré nevymezovat program hned, ale ještě si nechat určitý časový prostor i k zamyšlení nad expertními návrhy.

Ing.Klusáček připomněl , že pro informaci je třeba vědět určitou představu o průměrné-typické velikosti projektu (od MŠMT), přitom nejde o tvrdá data, ale jen o odhad financí, který je významný pro proceduru výběru.

Ing.Marek požádal TC, aby do konce března poskytl MŠMT výstupy, kde budou 3 tématické programy s dělením na dílčí tématické programy (řazené podle potřebnosti) i s další jemnější strukturou (výzkumné směry), kterou (též řazenou podle priorit) by bylo možné proškrtat.

Dále informoval o tom, že byly načrtnuty první variantní návrhy průběhu (nárůstu) celkových financí na NPVII (RVV se zatím nevyjádřila), zásadnější zřejmě bude domluvit se na průměrné finanční velikosti projektu.

Ing.Klusáček informoval, že nyní v průběhu prosince proběhne fáze výběru priorit, kdy se 27 klastrů zredukuje na 10 až 15klastrů, které budou uvedeny v závěrečné zprávě (do31.12) za rok 2003. Ve zprávě bude pořadí podle skupin s klesající prioritou (top a čím dál tím nižší důležitost).V období do konce března 2004 bude vypracována v TC AVČR konečná podrobná  struktura pravděpodobně 3 tematických programů s jejich zdůvodněním.

TC AV se pokusí (požadavek MŠMT) i o jakousi hrubou finanční úvahu nebo doporučení ve vztahu k programovým částem a jejich zaměření. Dále konstatoval, že od začátku je na projekt*)velmi málo času.

Prof.Potůček zmínil názor z  porady na MŠMT ČR, kde zaznělo zasadit národní program do kontextu již existujících programů podporujících výzkum a vývoj v ČR i ve světě. Dále navrhl nechat na stanovení priorit více času (termín do března je krátký). Doporučil zamyslet se nad zadáním prací v příštím roce a nechat prostor ,aby  TC ve spolupráci s odborníky a odbornou veřejností  stačilo vyjádřit k projektu svoje připomínky.

Ing.Klusáček přislíbil do března návrh rozřazení a zpřesnění projektu na úrovni klastrů ve struktuře, která zůstane otevřená (i pro diskusi) s tím, že termín se kterým je třeba počítat je daný (vláda má dostat materiál do 28.2.2005).

Ing.Marek shrnul hlavní body diskuse a potom jednání ukončil.

 

Zapsal: L.Štrupl

Schválil:M.Marek,ŘO 34

 

 

 

 

*) „Stanovení vývojových scénářů a tématických priorit pro Národní program výzkumu II“