Zápis

z jednání pracovní skupiny Národního programu výzkumu II, ze dne 16.4.2004 na MŠMT.

 

Přítomni:  doc. RNDr. Petr Kolář, CSc.,  RNDr. Marek Blažka,  MUDr. Vladimír Viklický, CSc.,

Ing. František Hronek, CSc.,  Ing. Karel Klusáček, CSc., MBA,  Ing. Miroslav Marek, CSc.,  Ing. Vaclav Hanke, CSc.,  doc. RNDr. Josef Pospíšil, CSc., Mgr. Šárka Komendová, Ing. Ladislav Štrupl

 

Program:

1)      Aktuální stav NPV II a NPV (I)

2)      Popularizace vědy

3)      Vztah NPV (I),NPV II a resortního výzkumu

4)      Výzkumná centra

5)      Průřezové priority NPV II

 

Zahájení: Nám. doc. RNDr. Petr Kolář, CSc. přivítal přítomné a zahájil jednání pracovní skupiny Národního programu výzkumu II.

 

Jednání: 1)Aktuální stav NPV II a NPV I

     Ing. Klusáček seznámil přítomné s poslední verzí výběru tématických priorit (k 16.4.2004) pro NPV II. Výběr byl  TC AV ČR dopracován do fáze, kdy už není (podle názoru expertů) z odborného hlediska žádný prostor pro další škrty a další redukce.

     Na poradě bylo konstatováno, že výše uvedený výběr tématických priorit (zatím doručena 1strana s jejich přehledem) bude vhodným podkladem pro další práci a pro ekonomicko – politická rozhodnutí o NPV II.

     RNDr. Blažka informoval o stavu NPV a konstatoval, že zájem o finance je nerovnoměrně rozdělen. Veliký přebytek poptávky je např. v programu konkurenceschopnost a naopak v programu řešícím informatiku zbývá dočerpat velkou část přidělených financí (50mil. z celkem 80mil.Kč).

 

         2)Popularizace vědy

     V oblasti popularizace vědy a zejména přírodních a technických věd je nutné nadále hledat účinnější prostředky kromě již existujícího systému podpor plynoucích z podílu na výzkumných záměrech, grantech a projektech. Při dobrých námětech se najdou i prostředky na podporu těchto návrhů a jejich realizaci.

 

         3)Vztah NPV (I),NPV II a resortního výzkumu

     Je nutné prosazovat všemi nástroji (zejména se to týká financování) priority NPV tak, aby resorty neprosazovaly a nevyhlašovaly duplicitní témata s Národním programem výzkumu v programech, které vyhlašují. Tam, kde běží v resortech projekt, který je vyhlášen v NPV, je nutné jej dokončit a dále pokračovat (přejít) s danou problematikou v programech Národního programu výzkumu.

     Jinak pro věcná témata platí, že v NPV II musí jít o jiný konkrétní cíl než v NPV (I).

  

         4)Výzkumná centra

     Výzkumná centra, která jsou na úrovni a vykazují výsledky, bude záměr dále podporovat, jiná centra ,kde se neprokáže jejich další účelné pokračování se budou utlumovat. Má-li někdo na dané téma např. výzkumný záměr je nutné sledovat ,aby nebyla od něj duplicitně žádána např. podpora na totožné projekty nebo centra. Výzkumné kapacity jsou vyčerpány, a proto je nutné důsledně vylučovat návrhy na duplicitní výzkum.

  

      

 

         5)Průřezové priority NPV II

      TC AV ČR nyní pracuje na návrhu průřezových priorit pro NPV II. K dané práci využije tzv. úzké konzultační schéma. Jde o témata – lidské zdroje, mezinárodní spolupráce ve VaV, regionální aspekty VaV, hodnocení výzkumu, využití výsledků VaV v praxi.

      Z diskuse vyplynulo určité roztřídění výše jmenovaných priorit tak, že největší váha a důraz by měl být kladen na témata : lidské zdroje a využití VaV v praxi s tím, že hodnocení výzkumu nelze v prioritách vynechat, i když na něj budou určeny nižší finanční zdroje udělované formou veřejné zakázky.

      Počítá se s tím, že mezinárodní spolupráce ve VaV poběží dále v NPV II stejně jako dosud probíhala v NPV a regionální aspekty VaV budou administrovány pod patronací MMR.

 

 

 

Zapsal: Ing.L.Štrupl

 

Schválil: Ing. M.Marek, CSc., ŘO 34