Zápis z jednání Komory mládeže konané

dne 25. 5. 2004

 

Přítomni: Michal Menšík, Mgr. Smolíková, PhDr,. Appl, ing. Nováček, Mgr. Bělohlávek, Filip Keller, Mgr. Fencl, Mgr. Veverka, RNDr. Macek, MUDr, Truellová, ing. Výprachtický, Pavel Trantina, O. Pohanka, Mgr. Tuček, S. Sedláček, Mgr. Dvořáková, ing. Středula, ing. Vohralíková, Mgr. Janík

 

Omluveni: ing. Hrdý, Hampejsová

 

Mgr. Fryč uvítal, přítomné, omluvil ing. Hrdého a zahájil jednání Komise.

 

Bod 1 – Ekonomická analýza financování NNO

Mgr. Bělohlávek představil přednášejícího Michala Menšíka z VŠE, který se v analýze zaměřil na následující aspekty:

- vnitřní pohled na cenový vývoj – aktivity volného času,

- demografie v občanských sdruženích,

- strukturální pohled na občanská sdružení dle výše neinvestičních dotací,

- dynamický pohled  - reálný pokles hodnoty dotací (inflace),

- měření přínosu občanských sdružení pro společnost.

 

V diskusi  řed. Macek upozornil na skutečnost, že přehled donátorů nezahrnuje krajské úřady, města a obce. Mgr. Bělohlávek konstatuje propastný rozdíl v přístupu jednotlivých krajských úřadů k podpoře volného času dětí a mládeže. Ing. Středula navrhl doporučení Komory mládeže zachovat reálnou úroveň příspěvku pro NNO roku 2004, nikoli nominál. Mgr. Fryč zdůraznil nutnost zastavení „rozevírání nůžek“ při poskytování dotací v souvislosti s poklesem hodnoty peněz. Dále zmínil záměr některých NNO předložit zákon o asignaci daní.  Ing. Středula upozornil na zhoršení podmínek pro práci NNO zavedením povinnosti vést podvojné účetnictví a změnou daňových podmínek – DPH. V té souvislosti pan Trantina uvedl, že nová úprava zákona o DPH představuje pro NNO nárůst cen o 14%. Požádal, aby Komora mládeže podpořila návrh změny zákona o DPH, která by vyjmula NNO dětí a mládeže z povinnosti platit DPH obdobně, jako je tomu u sportovních organizací.

Komora mládeže vzala s porozuměním na vědomí informaci, že současné znění zákona o DPH sdružením dětí a mládeže značně zkomplikoval jejich činnost, v převážné většině dobrovolnou. Podporuje proto snahu ČRDM, aby při nejbližší novelizaci zákona byl do něho zapracován  článek, jež by SDM z povinnosti sledovat a hradit DPH z jejich činnosti, obdobně jako u celé oblasti tělovýchovy, vyňal (doplnění zákona v § 61 o nový odstavec „g) poskytování služeb úzce souvisejících s výchovou a ochranou dětí a mládeže právnickými osobami, které nebyly založeny neb o zřízeny za účelem podnikání.“).

 

Bod 2 – Změna metodiky pro dotace NNO

Ředitel Fryč seznámil přítomné s návrhem jednotlivých úprav:

1)  pro dotační oblast 1 a pro oblast 2 budou žadatelé předkládat samostatný projekt,

2) o dotaci na vzdělávání mohou požádat pouze instituce s akreditací komise MŠMT,

3) u tuzemské části mezinárodních výměn diferencovat dotaci - snížit dotační příspěvek českým účastníkům, a to na základě výsledků analýzy, kterou MŠMT nechalo zpracovat pro oblast mezinárodních výměn dětí a mládeže.

 

Ředitel Fryč dále informoval o uznání vybraných NNO ministerstvem pro výhledový plán jejich činnosti do roku 2006 v návaznosti na dotační politikou MŠMT a související výběrové řízení.

ad 2) Ing. Výprachtický se dotázal na možnosti využití dotace na přípravu vedoucích. Mgr. Tuček v odpovědi informoval o zamýšlené podmínce akreditace k žádosti o dotaci. Mgr. Bělohlávek  s podmínkou souhlasil, ale namítl, že objem práce s přípravou je tak velký, že nelze stihnout podzimní termín pro podání projektu. Navrhl dále, aby se akreditace udělovala s platností 3 - 5 let, termín pro akreditační řízení stanovit tak, aby nekolidoval s termínem na přípravu a podání projektů. Školení vedoucích- instruktorů specielních činností (horolezectví – dotaz ing. Nováčka) může zajistit specializovaná firma formou placené služby na fakturu.

ad 3) Pánové Trantina, Středula a další nesouhlasí s rozdílným tarifem pro cizince a tuzemce při mezinárodních výměnách v části probíhající na území Čech. Pan Pohanka navrhl předložit analýzu této problematiky na příští jednání Komory mládeže.

Závěr: ŘO 51 souhlasil s výhradou k nejednotnému tarifu, k jeho snížení však dojde. Podmínka akreditace pro poskytnutí dotace na vzdělávání se bude nadále vztahovat pouze na hlavní vedoucí táborů.

 

Bod 3 - Informace o činnosti akreditační komise pro udělování oprávnění k odborné přípravě pracovníků s dětmi a mládeží

Mgr. Tuček podal vysvětlující referát k pracovnímu materiálu Podmínky pro kvalifikaci hlavních vedoucích dětských táborů.

Diskuse:

ing. Výprachtický namítl, že s ohledem na počet kurzů a frekventantů nelze splnit požadavky Podmínek; Mgr. Bělohlávek se k námitce připojil, navíc vznesl připomínku k obsahu osvědčení. Mgr. Fryč konstatoval, že v připomínkovém řízení vznesly NNO připomínky a ty byly do materiálu zapracovány. Ing. Středula navrhl zachovat status quo po dobu jednoho roku. 

Závěrem ŘO 51 rozhodl pozdržet předání materiálu do PV do dosažení shody na jednání s delegací jmenovanou ČRDM v návaznosti na jednání o zákonu o práci s dětmi a mládeží.

 

Bod 4 – Informace o 3. kole výběrového řízení majetku FDM

Referát o současném stavu přednesl dr. Smékal. ŘO 51 doplnil informací, že materiál bude na programu červnového jednání vlády. Ing. Výprachtický požádal zvážit další postup u objektů, u kterých probíhají soudní spory a které není možné z tohoto důvodu převést na nové nabyvatele. které se bezúplatně nepřevedly nebo na ně jsou soudní výměry s tím, že by vláda neměla takové objekty prodávat, ale bezúplatně převést.

 

Bod 5 – Informace o realizaci program Mládež

Materiál k tématu obdrželi všichni členové KM. Pan Trantina vyslovil poděkování za materiál, jeho zpracování a celkovou úroveň. Dále referoval o zvýšení počtu předkládaných projektů, což se projevuje nižším počtem schválených projektů.  KM se shodla na návrhu požádat v Bruselu o navýšení finančních prostředků na tento program. ŘO 51 prověří možnosti navýšení. 

 Mgr. Janík informoval o nových webových stránkách agentury,o regionálních pracovnících a o novém portálu Eurodesku.

 

Bod 6 – Projekt ČRDM k přechodu na podvojné účetnictví

ŘO 51  zrekapituloval genesi tohoto případu. Pan Trantina uvedl další podrobnosti k přepracovanému projektu.

Závěr: iniciovat separátní jednání k bodům, které MŠMT v projektu postrádá.

 

 

Bod 7 – Bambiriáda

Pan Trantina podal informaci o průběhu Bambiriády v ČR: proběhla v 28 městech za účasti více než 200 tis. účastníků. Členové představenstva navštívili všechna pořádající města. Průběh Bambiriády má všeobecně pozitivní hodnocení. V pohraničních městech (např. Č. Budějovice, Šumperk) měla Bambiriáda i zahraniční účastníky.

 

Bod 8 – Různé

Mgr. Bělohlávek uvedl

1) jako rozpor s IDM, který pořádá kurz pro vedoucí v rozsahu 8 hod,  což je v rozporu s metodikou MŠMT.

2) seminář o přípravě vedoucích byl odvolán e-mailem z důvodu přípravy zákona.

Mgr. Janík vysvětlil a zaujal stanovisko k formě odvolání semináře.

 

Pan Trantina informoval, že ČRDM je připravena stát se spolupořadatelem národní konference o mládeži. ŘO 51 schválil a uvítal tuto iniciativu. Termín uspořádání konference není zatím stanoven (vázáno na schválení finančních prostředků).

 

Ing. Nováček vznesl námitku na značné rozdíly ve výši dotací pro krajské rady dětí a mládeže. ŘO 51 vysvětlil, že krajské komise, které v těchto případech rozhodovaly, měly nejlepší poznatky o práci a celkové činnosti jednotlivých krajských rad. Dále uvedl možnost požádat v naléhavých případech o mimořádnou dotaci.

 

Pan Keller oznámil účast zástupců ekumenické rady církví na národní konferenci o mládeži.

 

Mgr. Janík uvedl, že na webových stránkách občanských sdružení chybí informace o MŠMT a IDM. 

 

1. 6. 2004 

zapsal S. Sedláček

 

8. 6. 2004

Schválil Mgr. Fryč