vyhlášení výběrového dotačního řízení

„program mšmt na podporu integrace romské

komunity v roce 2006“

 

                Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „MŠMT“) vyhlašuje v souladu s nařízením vlády č. 98/2002 Sb., kterým se stanoví podmínky a způsob poskytování dotací ze státního rozpočtu na aktivity příslušníků národnostních menšin a na podporu integrace příslušníků romské komunity, výběrové dotační řízení na projekty v „Programu integrace romské komunity v roce  2006“.

žádat mohou:

 

-         právnické osoby (včetně základních škol; s výjimkou nadací a nadačních fondů), které prokazatelně vykonávají činnost ve prospěch příslušníků romské komunity.

tematické okruhy:

 

  1. Předškolní příprava romských dětí. Cílem vyhlášení tohoto tématického okruhu je především vytvořit předpoklady pro naplňování Koncepce včasné péče o děti ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí. Celý text koncepce naleznete na www.msmt.cz ve složce základní školství – koncepční dokumenty, nebo ve složce předškolní školství.

      -  Vzdělávací aktivity pro děti a rodiče zaměřené na předškolní přípravu dětí

      -  Podpora zvýšení účasti romských dětí v předškolním vzdělávání

      -  Podpora metod a forem práce zvyšujících efektivitu předškolního vzdělávání romských dětí

      - Podpora dalšího vzdělávání pedagogů a asistentů pracujících s romskými dětmi v předškolním věku ve využívání efektivních metod vzdělávání romských dětí

      -  Podpora aktivit zvyšujících šanci romských dětí na úspěšné zahájení školní docházky

      -  Podpora aktivit směřujících k zapojení rodiny do předškolního vzdělávání dětí

- Vytváření ucelených vzdělávacích a integračních projektů v oblasti předškolní přípravy romských dětí.

 

  1. Projekty zahájené v roce 2005, u kterých realizátor předložil záměr projektu a předběžný rozpočet na rok 2006

 

  1. Vzdělávání žáků z romských komunit na základní škole – podpora škol s významným zastoupením žáků z romských komunit, které realizují celodenní program. Cílem vyhlášení tohoto bodu tématického okruhu je přispět k řešení problému, který vzniká základním školám, jež pracují podle rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, s vytvářením potřebných podmínek pro žáky ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí (především z romských komunit).

-         Podpora adaptace vzdělávacího procesu ve škole s ohledem ke specifickému složení žáků

-         Podpora doprovodných aktivit škol podporujících romské děti při překonávání obtíží v průběhu povinné školní docházky

-         Podpora aktivit směřujících k zvýšení efektivity spolupráce romských rodin a školy při vzdělávání romských žáků

-         Podpora aktivit poskytujících informační a poradenskou podporu romským rodinám při volbě povolání pro romské žáky základních škol

-         Podpora aktivit napomáhajících přípravě a úspěšnému přechodu romských žáků základních škol do středního vzdělávání

-         Podpora aktivit zaměřených na integraci (inkluzi) romských žáků do hlavního vzdělávacího proudu.

 

  1. Metodická podpora učitelů

-         Podpora dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků pracujících s romskými dětmi v základním vzdělávání ve využívání efektivních metod vzdělávání romských dětí.

-         Podpora dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v oblasti vytváření inkluzívního prostředí ve škole a třídě.

 

 

  1. Realizace volnočasových a zájmových aktivit pro romské děti a mládež v návaznosti na jejich vzdělávací potřeby

(V rámci tohoto tematického okruhu „Programu na podporu romské integrace v roce 2006“ budou přijímány pouze projekty, které nebyly administrovány v rámci „Programu státní podpory práce s dětmi a mládeží pro nestátní neziskové organizace na léta 2004 až 2006)

 

 

Upozornění  - dotace nemohou být poskytnuty na projekty pro:

-         divadla,

-         muzea,

-         galerie,

-         knihovny,

-         dokumentační činnost,

-         vydávání periodických i neperiodických publikací, pokud nejsou integrální součástí širšího vzdělávacího projektu,

-         televizní a rozhlasové pořady a cykly veřejně prospěšného charakteru věnované Romům,

-         distribuci umělecky hodnotných filmů, pokud nejsou integrální součástí širšího vzdělávacího projektu,

-         umělecké aktivity, studium, rozbor a dokumentace národnostní kultury a lidových tradic romské menšiny, publikační činnost atp.

Poskytovatelem dotací na tyto aktivity je Ministerstvu kultury ČR.

 

všeobecné podmínky pro poskytování dotací v rámci programu:

 

1.      Předkládaný projekt musí být zaměřen na některý z vyhlášených tematických okruhů.

 

2.      Projekt musí být uskutečněn v roce 2006. V případě víceletého projektu je nutno předložit celý projekt včetně rozpočtu dle jednotlivých let a samostatně popsat a přesně vyčíslit část, která bude realizována v roce 2006.

 

3.      Žádost o státní dotaci za příslušný právnický subjekt musí podat ten, kdo je k tomu oprávněn.

 

4.      Předkladatel může předložit MŠMT nejvýše 2 projekty v kalendářním roce. Zaslané projekty ministerstvo žadatelům nevrací.

 

5.      V tomto kole dotačního výběrového řízení MŠMT přednostně podpoří projekty s finančním rozpočtem  minimálně 50 000,- Kč.

 

6.      Dotace má neinvestiční charakter. Na poskytnutí dotace není právní nárok. MŠMT není povinno zdůvodňovat své rozhodnutí o nepřidělení či snížení požadované dotace.

 

7.      Výše přidělené dotace je závislá na výši státního rozpočtu České republiky. V případě snížení rozpočtu ministerstva v roce 2006 bude adekvátně snížena i přidělená dotace na projekt. Dále si ministerstvo vyhrazuje právo změny nebo doplnění podmínek tohoto programu v případě, že dojde k legislativním změnám s následným dopadem do rozpočtu MŠMT.

 

8.      Přidělená dotace může být použita jen na účely specifikované v Rozhodnutí o poskytnutí neinvestiční dotace ze státního rozpočtu.

 

9.      Dotaci lze poskytnout maximálně do výše 70 % rozpočtovaných výdajů na schválený projekt podle možností rozpočtu a významu projektu. V případech hodných zvláštního zřetele může MŠMT procentní podíl dotace na realizaci projektu zvýšit.

 

10.  Pokud předkladatel zpracovává výroční zprávu, považuje se za bonitu projektu přiložení výroční zprávy k žádosti o dotaci. U projektů, které jsou lokalizovány v některém kraji či krajích a tuto lokalizaci lze jasně identifikovat, se za bonitu projektu považuje, pokud je k žádosti přiloženo doporučení krajského koordinátora romských poradců nebo koordinátora pro národnostní menšiny příslušného kraje (krajů). U lokálních projektů předkládaných jinou než vzdělávací institucí se za bonitu projektu považuje předložení stanoviska vzdělávací instituce.

 

11.  Z poskytnutých finančních prostředků lze hradit:

·         provozní náklady nezbytné pro realizaci projektu, které jsou identifikovatelné, účetně evidované, ověřitelné a podložené originálními dokumenty,

·         mzdové náklady (včetně odvodů sociálního a zdravotního pojištění, které hradí zaměstnavatel za své zaměstnance), které jsou odměnou za realizaci schváleného projektu, zaměstnancům a osobám činným na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, se kterými se uzavře pro tento případ a v zájmu prokazatelnosti smlouva v rámci pracovně právního vztahu podle zákona č. 65/1965 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů.

 

12.  Z poskytnutých finančních prostředků nelze hradit náklady (výdaje) a činnosti:

·         na pořízení nebo technické zhodnocení hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku (investiční náklady[1]),

·         na odměny statutárním orgánům právnických osob, (např. dozorčí rady, valné hromady),

·         na tvorbu zisku a základního jmění,

·         na členské příspěvky v mezinárodních institucích,

·         na splátky půjček, leasingové splátky, na odpisy majetku,

·         na výdaje spojené se zahraničními cestami,

·         na provedení účetního či daňového auditu,

·         na pohoštění a dary,

·         na pokuty, penále a sankce.

Poskytnutí dotací ze státního rozpočtu ČR se řídí obecně závaznými předpisy. Dotace mohou být využity jen na určené účely, a to ve smyslu zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, dále usnesení vlády č. 114/2001 k Zásadám vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu ČR nestátním neziskovým organizacím ústředními orgány státní správy a usnesení vlády č. 745/2005 o Hlavních oblastech státní dotační politiky vůči nestátním neziskovým organizacím pro rok 2006.

 

 

PODÁNÍ ŽÁDOSTI, FORMÁLNÍ NÁLEŽITOSTI

 

1.      Finanční prostředky v rámci dotačního výběrového řízení jsou poskytovány na základě žádosti předložené MŠMT ČR v závazné formě ve třech písemných  vyhotoveních (jeden originál + 2 kopie). Ke každé žádosti musí být přiloženy níže uvedené náležitosti.

 

V písemné  formě předkládejte:

·        1 x Průvodní dopis

·        3 x vyplněný formulář „Žádosti o státní dotaci v roce 2006“. Formulář předložíte jako jeden originál a dvě kopie.

·        1 x ověřenou kopii dokladu o právní subjektivitě (výpis ze zákonem stanovené evidence o právní subjektivitě, občanské sdružení předloží platné stanovy registrované Ministerstvem vnitra ČR podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů)

·        1 x Ověřenou kopii dokladu o přidělení IČO

·        1 x Ověřenou kopii dokladu o oprávněnosti osoby jednat za žadatele

 

2.      Žádosti musí být zároveň předloženy elektronicky. Formulář Žádosti najdete na internetové adrese www.dotacemsmt.cz .

 

Jakýkoli formální nedostatek předložené žádosti či projektu je důvodem k vyřazení projektu z výběrového řízení.

 

3.      Do výběrového řízení budou zařazeny žádosti podané ve stanoveném termínu na

adresu:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Analyticko – koncepční odbor

Karmelitská 7

118 12 Praha 1

 

Žádost je nutné jasně označit:

     „Projekty  na podporu integrace romské komunity“

a číslem tématického okruhu.

 

V případě, že předkladatel podává 2 projekty, je nutné zaslat každý projekt zvlášť! Žádosti zaslané faxem se nepřijímají.

 

 

 

4.      Informace o dotačním výběrovém řízení poskytuje:

 

Mgr. Iveta Němečková

Tel: 2 571 93 582

E-mail: iveta.nemeckova@msmt.cz

 

termín pro předložení žádostí:

 

            Žádosti přijímá MŠMT nejpozději do:

23. ledna 2006 projekty k tématickému okruhu 3

8. února 2006 projekty k tématickému okruhu 2

ostatní projekty do 31. ledna 2006

při osobním podání do podatelny MŠMT do 15:00 hod., při podání poštou s razítkem pošty s datem termínu pro předložení žádosti.

 

            Přijaté projekty budou vyhodnoceny a výsledky výběrového dotačního řízení ministerstvo zveřejní na svých internetových stránkách. Na podpořené projekty budou vydána „Rozhodnutí o poskytnutí neinvestiční dotace ze státního rozpočtu ČR na rok 2006“.

 

Vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace bude vázáno na vyúčtování dotací za rok 2005 a dodržení řádných termínů pro vyúčtování určených v Rozhodnutí.

 

 



[1]  Dlouhodobým hmotným majetkem se rozumí majetek, jehož doba použitelnosti je delší než jeden rok a vstupní cena je vyšší než 40 000,- Kč. Dlouhodobým nehmotným majetkem se rozumí majetek, jehož doba použitelnosti je delší než jeden rok a vstupní cena je vyšší 60 000,- Kč.