Významnou zahraniční aktivitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) je udržování vztahů s krajany v zahraničí. Vláda České republiky poskytuje krajanům podporu zejména v oblasti vzdělání a kultury. MŠMT se zaměřuje na programy, které mají zajistit zachování znalosti českého jazyka mezi krajany.
Na základě usnesení vlády České republiky ze dne 13. května 2015 č. 348 o pokračování Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí na léta 2016 až 2020 MŠMT ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem zdravotnictví:
- vysílá učitele českého jazyka ke krajanským komunitám v zahraničí;
- každoročně poskytuje krajanům 15 stipendijních míst ke studijním pobytům v délce dvou semestrů na veřejných vysokých školách v České republice;
- nabízí krajanům 60 stipendijních míst ve čtyřtýdenním jazykovém kurzu v České republice;
- přijímá 20 vyučujících z řad příslušníků krajanských komunit do dvoutýdenního kurzu metodiky výuky českého jazyka;
-
poskytuje podporu krajanským spolkům, které se účastní vzdělávání v rámci projektu Česká škola bez
hranic a podobných projektů zaměřených na výuku českého jazyka a reálií v zahraničí formou poskytování peněžních
darů: viz http://www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/penezni-dary-do-zahranici-v-roce-2019).
Studijní pobyty krajanů jsou zaměřeny na češtinu pro cizince, učitelství českého jazyka a literatury, historii, etnologii, dějiny umění, případně na studium teologie; jazykové kurzy pomáhají udržet a rozšířit znalost českého jazyka a kulturní povědomí.
Čtyřtýdenní jazykový kurz se v roce 2020 NEKONÁ (aktualizace červenec 2020).
Dvoutýdenní kurz metodiky výuky českého jazyka se koná v termínu od 24. srpna do 4. září v Praze.
Bližší informace a přihlášky pro následující období jsou k dispozici na internetových stránkách Domu zahraniční spolupráce (http://www.dzs.cz/cz/program-podpory-ceskeho-kulturniho-dedictvi-v-zahranici/).
Kromě výše zmíněných stipendijních pobytů podporuje osvojování a uchování znalosti českého jazyka u příslušníků krajanských komunit i působení učitelů z České republiky ve školách českých národnostních menšin. Ke krajanským komunitám bylo ve školním roce 2018/2019 vysláno 15 učitelů českého jazyka, kteří vyučují v Argentině, Austrálii, Brazílii, Chorvatsku, na Novém Zélandu, v Paraguayi, Rumunsku, Rusku, SRN, Srbsku, na Ukrajině a v USA.
Učitelé se vysílají ke krajanským komunitám, které mají zájem udržet si českou identitu. Vedle výuky češtiny učitel vykonává i další činnosti, např. pomáhá folklorním souborům, metodicky pracuje s místními učiteli, pomáhá udržovat kontakt krajanů se současným děním v ČR atd. Krajanské komunity vítají, když učitel ovládá práci na PC, má zkušenosti s vydáváním časopisů, s pořádáním kulturních a sportovních akcí, má vztah k práci v knihovně, hraje na hudební nástroje. Tito učitelé často pracují ve velmi náročném sociálním prostředí, zejména v Rumunsku a na Ukrajině. Podmínky práce učitele se značně liší v závislosti na zemi vyslání a konkrétních požadavcích krajanské komunity. Je třeba, aby učitelé, kteří působí u krajanů, byli samostatní, aktivní, komunikativní, nekonfliktní, tolerantní a optimističtí.
Zájemci naleznou bližší informace na internetových stránkách Domu zahraniční spolupráce.
Informace o jednotlivých krajanských komunitách, které zpracoval Dům zahraniční spolupráce z podkladů učitelů, včetně aktuálních zpráv jsou k dispozici zde:
Závěrečné zprávy vyslaných učitelů jsou k dispozici zde: http://www.dzs.cz/cz/program-podpory-ceskeho-kulturniho-dedictvi-v-zahranici/pusobiste-ucitelu/.
V rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí je vydáván elektronický časopis Krajiny češtiny, který slouží jako platforma výměny informací, názorů a zkušeností nejen pro učitele a lektory, ale také pro všechny zájemce o výuku češtiny v zahraničí, především však bohemisty.
Všechna čísla časopisu jsou k dispozici na http://www.dzs.cz/cz/program-podpory-ceskeho-kulturniho-dedictvi-v-zahranici/obecne-informace-o-krajinach-cestiny/.
Upozorňujeme rovněž na:
- projekt Češi ve světě, příběhy, na němž se podílejí učitelé/učitelky češtiny působící u krajanských komunit v zahraničí http://www.dzs.cz/cz/program-podpory-ceskeho-kulturniho-dedictvi-v-zahranici/cesi-ve-svete-pribehy/;
- nabídku vzdělávacích projektů Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského -
výstavy k zapůjčení, doprovodné programy, soutěže apod. - viz http://www.npmk.cz/muzeum/ a
NPMK-nabidka_vystavy_programy.pdf.