Evropské středisko pro moderní jazyky (ECML) a Evropská komise vytvořily společnou iniciativu s názvem Inovativní metodologie a hodnocení v jazykovém vzdělávání. Dílčí aktivita této iniciativy s názvem Kurikula pro výuku cizích jazyků, testy a zkoušky ve vztahu ke Společnému evropskému referenčnímu rámci (RELANG) nabízí školení orgánům, které působí ve vzdělávání členských států EU a ECML, ohledně validního a spravedlivého jazykového testování ve vztahu k úrovním Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (SERR). V rámci iniciativy je nabízena řada národních seminářů, které jsou vedeny experty ECML, a jsou uzpůsobeny specifickým potřebám dané země. Za Českou republiku jsme se rozhodli již potřetí využít tuto výjimečnou příležitost a zorganizovali jsme seminář ve spolupráci a za finanční pomoci ECML a Evropské komise.
Seminář s úplným názvem RELANG: Využití principů Společného evropského referenčního rámce pro jazyky a jeho rozšířeného vydání při testování jazykové kompetence v druhém jazyce se konal 4. až 6. února 2020 v Praze. Byl primárně určen pro pracovníky z oblasti jazykového testování, učitele, školitele učitelů a odborné pracovníky zabývající se vývojem kurikula pro češtinu jako cizí (druhý) jazyk, a to jak pro dospělé cizince, tak pro žáky-cizince.
V rámci třídenního semináře byli účastníci seznámeni s využitím principů Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (SERR) a jeho rozšířeného vydání při testování jazykové kompetence v druhém jazyce. Všichni účastníci si připomněli nebo byli seznámeni se zásadními principy validního a spolehlivého jazykového testování ve vztahu k úrovním SERR.
Účastníci se dozvěděli hlavní přínosy rozšířeného vydání SERR (Companion Volume), které zejména zahrnují: nové deskriptory na jednotlivých referenčních úrovních pro mediační dovednost, vícejazyčnou a vícekulturní kompetenci, rozšířené definice referenčních úrovní včetně nově stanovené „předúroveň A1“, propracovanější popisy poslechu a čtení v rámci existujících deskriptorů a v neposlední řadě rozšíření popisů na úrovních A1, C1 a C2. Struktura semináře byla pečlivě připravena s ohledem na potřeby a požadavky účastníků, přičemž zvláštní důraz byl kladen na oblast hodnocení produktivních dovedností, zrevidování očekávaných výstupů ve vztahu k úrovním SERR, prověření stávajících úloh z tohoto hlediska a vývoj validních testových položek ve vztahu k úrovním SERR.
Seminář byl skvělou příležitostí pro všechny účastníky, aby se ohlédli za všemi vznikajícími a existujícími jazykovými testy nebo kurikuly v oblasti češtiny jako cizího (druhého) jazyka. Účastníci si mohli vyměňovat názory v rámci řady odborných témat a mohli se lépe seznámit s některými záležitostmi v oblasti jazykového testování a konečně si mohli i prohloubit svůj vhled do oblasti jazykového testování vůbec.
Další užitečné informace je možné nalézt zde:
This initiative is carried out within the framework of the Innovative Methodologies and Assessment in
Language Learning cooperation agreement between
the European Centre for Modern Languages and the European Commission www.ecml.at/ec-cooperation.