Letos se soutěže zúčastnili autoři 1 692 odborných prací ze středních škol a gymnázií z celé České republiky, z nichž se téměř 280 dostalo do celostátního finále. Podle hodnocení porotců je možné přes dvacet procent obhajovaných prací, což je každý pátý projekt, označit za mimořádné.
Všechny zúčastněné přivítal ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Radim Slouka a také ředitelka Národního institutu dalšího vzdělávání Helena Plitzová. Ta připomněla úspěchy v mezinárodních soutěžích, které navazují na předmětové olympiády a SOČ, přičemž velmi úspěšným byl zejména minulý rok: „Loňský rok byl opravdu báječný, MŠMT vyslalo do světa 80 úspěšných účastníků tuzemských soutěží. Z těchto osmdesáti středoškoláků si přivezlo ocenění 78, osmnáct z nich získalo úplné vítězství, 25 druhé místo, 28 žáků se umístilo jako třetí nejlepší v celosvětovém měřítku a zbylých sedm získalo čestná uznání.“
Ředitel Odboru středního a vyššího odborného vzdělávání a institucionální výchovy MŠMT Petr Bannert poděkoval v úvodu všem pedagogickým pracovníkům, zástupcům akademické obce, zaměstnavatelům i zástupcům kraje i soutěžícím: „Jsem velice rád ve společnosti žáků a studentů, kteří svoji životní cestu staví na svém talentu, přeji Vám proto hodně zdaru při obhajobě soutěžních prací,“ uvedl.
Po zahájení proběhl diskusní panel letošních soutěžících s vítězi předešlých ročníků, přičemž kromě českých studentů přijeli do Olomouce tradičně také studenti ze Slovenska nebo nově také z Číny.
Výsledky soutěže lze najít na webu soutěže http://www.soc.cz/vysledkove-listiny-40-cp-soc/ společně s hodnocením aktuálního ročníku, ve kterém se lze dozvědět, že nejúspěšnějším krajem celostátní přehlídky byl opět kraj Jihomoravský, a také přehled zájmu o jednotlivé obory SOČ na úrovni školních kol. Již tradičně vítězí obor pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času. Autoři nejlepších odborných prací se mohou těšit na účast v navazujících mezinárodních soutěžích v USA, Číně a v Evropě, další pak byli navrženi do soutěže České hlavičky, na Cenu Učené společnosti a na další ocenění.
Další informace:
Miroslava Fatková
Talentcentrum NIDV, tajemnice soutěže
tel: 221 122 210
e-mail: fatkova@nidvcz (fatkova@nidv
cz.)
Aktuální číslo elektronického časopisu SOČkař na www.soc.cz