Realizaci projektu předcházelo schvalovací řízení v rámci Odboru hlavního architekta eGovernmentu (Ministerstvo vnitra) a Řídícího orgánu IROP (Ministerstvo pro místní rozvoj) a zpracování studie proveditelnosti. Pro jednotné a moderní elektronické zpracování vlastních agend ministerstva bylo na základě předmětné studie rozhodnuto vybudovat vlastní, zcela nový, technologicky pokročilý a snadno škálovatelný Centrální informační systém (CIS), s podporou úplného elektronického podání a maximálním využitím služeb eGovernmentu (zejména Základních registrů veřejné správy a eGON Service Bus).
CIS bude jádrem RIS a pokryje (v realizační fázi projektu) především funkcionality agend spojených s vedením Školského rejstříku, Rejstříku vysokých škol a akreditovaných studijních programů, Registru docentů a profesorů, Sdružených matrik studentů vysokých škol, uznávání vzdělání, uznávání odborných kvalifikací a v neposlední řadě agend sběru dat statisticko-administrativní povahy. Prostřednictvím integračních rozhraní CIS propojí další agendové informační systémy podřízených organizací. Zejména zajistí výměnu údajů a informací mezi ním samotným a agendovými informačními systémy České školní inspekce, Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání a Národního ústavu pro vzdělávání. Tím bude naplněn celoresortní charakter konceptu. Prostřednictvím integračních rozhraní se k systému navíc budou moci připojovat i další subjekty, především krajské úřady a školy a školská zařízení.
Po naplnění všech cílů projektu se RIS stane uživatelsky komfortním místem, které oprávněnému uživateli výrazně usnadní jak předávání statistických údajů a informací, tak získání autoritativních údajů na základě formulace relevantního požadavku. Vznikne tak jednotná resortní informační platforma, která zefektivní výkon státní správy ve školství a významně sníží administrativní zatížení všech zúčastněných subjektů, a to včetně škol a školských zařízení.
Cílem ministerstva je realizace projektu za účasti všech stěžejních subjektů, včetně případného zapojení kapacit z řad odborné veřejnosti, se kterými je plánováno první setkání v průběhu ledna 2018.
V případě požadavků na další informace je možné využívat e-mailovou adresu projektu projektRIS@msmtcz.