Realizace rekvalifikačních programů v návaznosti na revize profesních kvalifikací
Pokud vzdělávací zařízení realizuje rekvalifikační program, který připravuje účastníka ke zkoušce z profesní kvalifikace (dle §3 vyhlášky č. 176/2009 Sb,), realizuje vzdělávací zařízení rekvalifikační program vždy v souladu s aktuálně platným standardem profesní kvalifikace. A to i v případě, kdy došlo k úpravě profesní kvalifikace až po udělení akreditace k pořádání rekvalifikačních programů.
V praxi to tedy znamená, že před zahájením každého rekvalifikačního programu směřujícího k závěrečné zkoušce z profesní kvalifikace dle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, se vzdělávací zařízení samo podívá do Národní soustavy kvalifikací na www.narodnikvalifikace.cz a zkontroluje platnost profesní kvalifikace, k jehož zkoušce směřuje jemu udělená akreditace rekvalifikačního programu. V případě, že se liší jemu udělená akreditace rekvalifikačního programu od aktuálně platného kvalifikačního standardu profesní kvalifikace, vzdělávací zařízení si samo upraví akreditovaný vzdělávací program tak, aby byl shodný s aktuálně platným kvalifikačním standardem příslušné profesní kvalifikace (např. učební plán, učební osnovy, vstupní předpoklady účastníků kurzu atd.). V souladu s upraveným učebním plánem, si vzdělávací zařízení samo upraví i „Potvrzení o účasti v akreditovaném vzdělávacím programu“, které vydá účastníkům rekvalifikačního programu. O této skutečnosti vzdělávací zařízení neinformuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
V případě, že jsou v okamžiku zahájení rekvalifikačního programu v platnosti dvě shodné profesní kvalifikace, může si vzdělávací zařízení vybrat, dle které kvalifikace bude realizovat vzdělávací program, avšak musí být zabezpečeno, že v době domluveného termínu zkoušek bude vybraná kvalifikace platná.
Dle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, smí rekvalifikace provádět pouze:
A) Zařízení s akreditovaným vzdělávacím programem (je udělována akreditace MŠMT).
B) Zařízení s akreditovaným vzdělávacím programem podle zvláštního právního přepisu (např. zák. č. 96/2004 Sb., zák. č. 108/2006 Sb.; akreditace uděluje to ministerstvo, do jehož gesce spadá konkrétní právní předpis).
C) Škola v rámci oboru vzdělání, který má zapsaný v rejstříku škol a školských zařízení nebo vysoká škola s akreditovaným studijním programem podle zvláštního právního předpisu - rekvalifikace na celý obor nebo jeho část (v tomto případě není udělována akreditace MŠMT a rekvalifikace se realizují v souladu s vyhláškou č. 176/2009 Sb.).
D) Zařízení se vzdělávacím programem podle zvláštního právního předpisu (např. je udělována akreditace MŠMT k pořádání přípravných kurzů k závěrečné zkoušce, ale závěrečná zkouška se koná dle právního předpisu; v případě vyh. č. 77/1965 Sb., není udělována akreditace MŠMT a celá rekvalifikace se realizuje v souladu s právním předpisem)
Kurz by neměl být neúměrně prodlužován. Tzn., že délka kurzu by měla být úměrná k hodinovému rozsahu kurzu.
Rekvalifikační kurz není považován za studium, a tudíž z jeho účasti/absolvování neplynou žádné studentské výhody (např. ISIC karta, sleva na MHD apod.). Rekvalifikační kurzy nesmí být vydávány za studium na vysoké škole ani za přípravné ročníky ke studiu na vysoké škole. Rekvalifikační kurz primárně neslouží k získání např. trvalého pobytu na území ČR.
Akreditovaná vzdělávací zařízení musí viditelně zveřejňovat podmínky, za kterých jim byla udělena akreditace MŠMT (tj. obsah žádosti o akreditaci a rozdhodnutí o udělené akreditaci MŠMT k pořádání rekvalifikačních kurzů).
Všechna vzdělávací zařízení (fyzické osoby, právnické osoby i školy) realizující rekvalifikace musí dodržovat platné právní předpisy, tudíž i vyhlášku č. 176/2009 Sb., kterou se stanoví náležitosti žádosti o akreditaci vzdělávacího programu, organizace vzdělávání v rekvalifikačním zařízení a způsob jeho ukončení. Nová vyhláška se vztahuje na všechny nově podávané žádosti o akreditaci a realizaci rekvalifikačních kurzů školami, které realizují rekvalifikace na základě zmocnění zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů.
Podmínky realizace rekvalifikačních kurzů pro vzdělávací zařízení vlastnící akreditaci MŠMT
Informace naleznete: akreditace MŠMT.doc
Podmínky realizace rekvalifikačních kurzů pro školy
a) nepotřebují akreditaci MŠMT
Školy, které realizují rekvalifikace v rámci oboru vzdělání, který mají zapsaný v Rejstříku škol a školských zařízení nebo vysoká škola s akreditovaným studijním programem podle zvláštního právního předpisu. Školy, které realizují rekvalifikace na stejný obor nebo jeho část, kterou vyučují.
Informace naleznete: škola_bez_akreditace_MŠMT.doc
b) potřebují akreditaci MŠMT
Školy, které realizují rekvalifikace v jiném oboru než v tom, který mají zapsaný v Rejstříku škol a školských zařízení nebo vysoká škola s akreditovaným jiným studijním programem podle zvláštního právního předpisu.
Informace naleznete: akreditace MŠMT -
škola.doc
Rekvalifikace realizované prostřednictvím Úřadu práce
Veškeré informace k financování a realizaci rekvalifikačních kurzů prostřednictvím Úřadu práce Vám budou poskytunuty pracovníky Úřadu práce, příp. Ministerstva práce a sociálních věcí.