Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ byla dne 19. 10. 2020 schválena Vládou ČR.
Hlavní směry vzdělávací politiky ČR 2030+
Úkolem Strategie 2030+ je jasně stanovit směr rozvoje školství a priority investic na dalších deset let. Cílem je modernizovat vzdělávací systém Česka v oblasti regionálního školství, zájmového a neformálního vzdělávání a celoživotního učení, připravit ho na nové výzvy a zároveň řešit problémy, které v českém školství přetrvávají. Strategie 2030+ má dva hlavní strategické cíle. První se zaměřuje na proměnu obsahu a způsobu vzdělávání, druhý na snižování nerovností v přístupu ke vzdělávání a rozvoj potenciálu všech dětí. Cesty k realizaci těchto cílů představují jednotlivé strategické linie, kterých je celkem pět – proměna samotného vzdělávání, problematika nerovností, podpora pedagogů, zvýšení odborných kapacit, důvěry a vzájemné spolupráce a zajištění stabilního financování.
A k jakým konkrétním krokům by mělo v průběhu dekády dojít? Ministerstvo chce zmodernizovat, vybavit a metodicky vést školy, zavést digitální technologie a podpořit inovace, provzdušnit objem učiva a realizovat nové metody přípravy a hodnocení žáků tak, aby získali znalosti, dovednosti a postoje využitelné v osobním, profesním i občansky zodpovědném životě. V rámci intervencí se ministerstvo chce také zásadním způsobem věnovat přípravě nových a podpoře stávajících pedagogů, profesionalizaci ředitelů škol nebo snížení administrativní zátěže škol.
Na všech těchto tématech se shodla odborná i široká veřejnost, která se do přípravy strategie zapojila. Práce na Strategii 2030+ byly zahájeny v roce 2018. V lednu roku 2019 byla ministrem školství ustavena osmičlenná externí expertní skupina pod vedením prof. Arnošta Veselého, která v rámci participativního procesu tvorby připravila výchozí dokument Hlavní směry vzdělávací politiky ČR 2030+. V listopadu roku 2019 představilo MŠMT tento materiál na veřejné konferenci a do konce roku 2019 probíhala jeho veřejná konzultace. V lednu 2020 zahájil tým MŠMT práce na samotném textu Strategie 2030+ a na formulacích klíčových opatření vedoucích k naplnění cílů. Proces tvorby strategie na jaře 2020 ovlivnila pandemie, která omezila plánované veřejné akce. Přesto se v červnu podařilo uskutečnit třídenní on-line konferenci, kterou v přímém přenosu či ze záznamu sledovalo více než 8 700 lidí. V následující veřejné on-line konzultaci obdrželo MŠMT téměř 450 podnětů od všech aktérů vzdělávání – žáků, rodičů, pedagogů, ředitelů škol, vedení obcí a měst, podnikatelského i neziskového sektoru, odborníků i široké veřejnosti.
„Jsem rád, že se podařilo tento klíčový dokument připravit takto transparentně a otevřeně. Ministerstvo využívalo pestrou paletu komunikačních nástrojů, včetně sociálních sítí. Cílem bylo, aby jak odborná, tak i široká veřejnost byla co možná nejvíce informována o budoucích plánech v oblasti vzdělávacího systému ČR a mohla tyto plány sama aktivně ovlivnit. Jsem velmi potěšen, že je tolik lidí, kteří chtějí přispět a změnit školství k lepšímu. Nejen expertní skupině a kolegům z ministerstva, ale také všem lidem, kteří se zapojili, a věřím, že budou zapojovat i nadále, patří můj velký dík,“ komentoval přípravu strategie ministr Robert Plaga.
„Chceme, aby se podařilo vytyčené cíle Strategie 2030+ naplnit, a proto postupujeme projektově. Jsou stanovena tři implementační období, která budou mít jasně určeny své konkrétní cíle s harmonogramem, výstupy a indikátory, díky kterým bude možno zhodnotit jejich plnění.“
Pro karty opatření v 1. implementačním období vybrána následující prioritní témata:
- Podpora předškolního vzdělávání .
- Revize RVP ZV a metodická podpora školám
- Podpora a řízení škol
- Inovace oborové soustavy
- Zvyšování kvality vzdělávání ve strukturálně postižených regionech
Proč nová strategie?
S končící účinností Strategie vzdělávací vzdělávací politiky ČR do roku 2020 je nutné připravit nový kontinuálně navazující dokument, který bude definovat priority, cíle a opatření vzdělávací politiky a vzdělávacího systému v dalším období. Proto MŠMT na konci roku 2018 zahájilo přípravu nové Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+ (“Strategie 2030+”).
Základní informace o přípravě Strategie 2030+
V lednu 2019 ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga ustanovil osmičlenou expertní skupinu pod vedením zkušeného akademika prof. Arnošta Veselého (více o skupině a jejích členech níže). Úkolem expertů byla příprava výchozího dokumentu Hlavní směry vzdělávací politiky ČR 2030+, který má definovat vizi, priority a cíle vzdělávací politiky v období přesahujícím horizont roku 2030. V listopadu roku 2019 představila skupina materiál na veřejné konferenci k HSVP2030+ a v průběhu listopadu a prosince je možné zasílat své podněty a připomínky k tomuto dokumentu.
Po dokončení projednávání dokumentu Hlavní směry vzdělávací politiky ČR 2030+ byly zahájeny práce na formulacích jednotlivých opatření vedoucích k naplnění vytyčených cílů, a to v podobě tvorby konkrétního implementačního plánu a nastavení řízení naplňování Strategie 2030+. I v této fázi přípravy Strategie 2030+ je plánována série diskuzí s odbornou i širokou veřejností tak, aby byly zohledněny podněty co možná nejvíce zainteresovaných aktérů. Celkové dokončení Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ je plánováno v létě 2020, přičemž v druhé polovině tohoto roku je pak možné očekávat schválení vládou ČR.
Principy přípravy Strategie 2030+
Příprava nového strategického dokumentu staví na maximální otevřenosti a transparentnosti. Její součástí bude série veřejných konzultací a kulatých stolů za účasti co možná nejširšího spektra aktérů vzdělávací politiky. Budou rovněž využívány obecné komunikační nástroje, včetně sociálních sítí. Cílem je, aby jak odborná, tak i široká veřejnost byla co možná nejvíce informována o budoucích plánech v oblasti vzdělávacího systému ČR a mohla tyto plány sama aktivně ovlivnit. První z akcí, kde byla příprava Strategie 2030+ oficiálně představena, byla Konference: Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+: Výzvy a vize pro vzdělávací systém konaná 28. 2. 2019 v Národní technické knihovně (záznam a další popis najdete pod uvedeným odkazem).
Každý z uvedených cílů a nástrojů k jejich dosažení (strategických linií) získal svého garanta - člena či členku expertní skupiny (viz níže). Jejich úkolem je především další rozpracování a veřejné projednání vymezených strategických cílů a strategických linií. Způsob toho, jak k danému úkolu přistoupí, je čistě na samotných expertech (viz dále).
Kulaté stoly a veřejné konzultace
V rámci harmonogramu přípravy Strategie 2030+ jsou jako prostředek diskuze se zainteresovanými aktéry naplánovány veřejné debaty, tzv. kulaté stoly. Uvedené kulaté stoly budou mít rozdílnou podobu a budou se odehrávat na různých místech České republiky. Níže naleznete současný výčet akcí dle rozdělení jednotlivých strategických cílů a linií, který budeme dále doplňovat a specifikovat (nejprve se tedy jednalo spíše o "save the date" upozornění, která zde byla postupně zpřesňována a doplňována dalšími materiály a informacemi v jednotlivých záložkách pro SC a SL). Je nutné brát dále v potaz, že všichni členové externí expertní skupiny se průběžně účastní mnoha dalších seminářů, konferencí, konzultací či debatují v uzším či širším kruhu se zainteresovanými aktéry.
SC1 - Zaměřit vzdělávání více na získání kompetencí potřebných pro aktivní občanský, profesní i osobní život (garant Radko Sáblík)
9. 5. 2019 - Třeboň - panelová diskuze o vzdělávání v rámci festivalu ANIFILM 2019 od 13:00 do 17:00. Více informací naleznete zde pod odkazem. Shrnutí závěrů akce z pohledu gestora SC1 Radka Sáblíka najdete zde.
23. 5. 2019 - Mladá Boleslav - kulatý stůl na téma Obsah a způsob vzdělávání ve Strategii 2030+ pořádaný spolu se Služby a školení MB, z. ú. Tato konference se uskuteční od 10:00 do 15:00 hod v sále DPS Žižkovy kasárny (Havlíčkova 71, 293 01 Mladá Boleslav). Pozvánku a program akce najdete zde. Závěry akce najdete zde.
25. 5. 2019 - Hradec Králové - kulatý stůl v rámci konference Elixír do škol. Závěry z akce v podobě vizualizovaných myšlenkových map najdete zde.
14. 6. 2019 - Olomouc - konference na téma obsahu vzdělávání v ČR 2030+ v rámci festivalu Bea Game Fest od 9:00 do 14:00 v BEA campus Olomouc tř. Kosmonautů 1288/1. Pozvánku a program akce najdete zde. Zápis z akce je k dispozici zde. Dále nabízíme prezentace jednotlivých vystupujících (Jaroslav Faltýn, Miroslav Gajdůšek, Irena Kovačičinová, Eva Šmelová, Tomáš Zatloukal).
17. 6. 2019 - Praha - konference nesoucí název Učíme se pro život či pro přijímací řízení? se uskutečnila od 9:00 do 16:30 hod v aule Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Pozvánku obsahující podrobný program naleznete zde. Stručný zápis z akce s odkazy na prezentace je k dispozici zde. Samotné prezentace pak najdete zde. Z akce bude k dispozici videozáznam.
SC2 - Snížit vzdělanostní nerovnosti a zvýšit spravedlnost v přístupu ke vzdělání (garant Daniel Prokop)
29. 5. 2019 - Praha - interní kulatý stůl s pozvanými aktéry konaný v prostorách MŠMT.
14. 6. 2019 - Praha - interní kulatý stůl s pozvanými aktéry konaný v prostorách MŠMT.
19. 6. 2019 - Ústí nad Labem - kulatý stůl na téma nerovností ve vzdělávání pořádáný spolu se Severočeskou vědeckou knihovnou v Ústí nad Labem. Kulatý stůl se uskuteční od 15:00 do 17:00 hod v přednáškovám sále této knihovny (W. Churchilla 3, 400 01 Ústí nad Labem). Pozvánku naleznete pod tímto odkazem. Zápis z naleznete pod tímto odkazem, na prezentaci Daniela Prokopa se můžete podívat zde.
SL1 - proměna obsahu a způsobu vzdělávání
dle kulatých stolů k SC1
SL2 - podpora učitelů, ředitelů a dalších pracovníků ve vzdělávání (garantka Iva Stuchlíková)
6. 6. 2019 - Praha - tisková konference o kvalitě práce učitelů. Více informací (videozáznam z akce a jednotlivé prezentace) je k dispozici pod následujícícm odkazem.
7. 6. 2019 - Praha - kulatý stůl ve spolupráci s projektem SYPO. Akce je určena primárně pro ředitele MŠ, ZŠ, SŠ a VOŠ. Pozvánku, včetně programu a registrace, najdete zde. Prezentace z kulatého stolu k dispozici zde. Dílčí vstupy účastníků jsou k dispozici zde.
18. 6. 2019 - České Budějovice - interní kulatý stůl s řediteli ZŠ a zřizovateli.
20. 6. 2019 - Brno - kulatý stůl na téma učitelů, ředitelů a dalších pracovníků ve vzdělávání. Tato akce proběhne v rámci Brněnské oborovědidaktické konference, jejíž jarní ročník ponese název "O strategickém směřování ve školství: reflexe proměn ve vzdělávací politice". Pozvánku naleznete zde. Poznámky z akce si můžete přečíst pod následujícím odkazem. K dispozici jsou prezentace Arnošta Veselého a Oddělení K24 MŠMT. Další prezentace vystupujících jsou dispozici na DiViWebu Institutu výzkumu školního vzdělávání Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.
24. 6. 2019 - České Budějovice - kulatý stůl, který se uskuteční od 14:00 hod na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (Jeronýmova 10, 370 01 České Budějovice). Pozvánku naleznete pod tímto odkazem. Zápis z kulatého stolu je dostupný zde.
SL3 - zvýšení odborných kapacit, důvěry a vzájemné spolupráce (garant Arnošt Veselý)
3. 6. 2019 - Nymburk - kulatý stůl na téma Řízení vzdělávacího systému ČR 2030+ pořádaný ve spolupráci s MAP na Nymbursku. Kulatý stůl se uskuteční od 13:00 do 15:30 hod na Městském úřadě v Nymburku (Nám. Přemyslovců 163/20, 288 02 Nymburk). Pozvánku a program akce naleznete zde. Výčet postřehů z této akce najdete zde.
6. 6. 2019 - Dolní Břežany - kulatý stůl na téma Řízení vzdělávacího systému ČR 2030+ pořádaný spolu s MAS Dolnobřežansko. Kulatý stůl proběhne od 14:00 do 16:45 hodin v ELI BEAMLINES (Za Radnicí 835, 252 41 Dolní Břežany). Pozvánku a program akce najdete pod tímto odkazem. Výčet postřehů z této akce najdete zde. Dále je k dispozici jedna z prezentací a především pak výstupy z dotazníkového šetření mezi základními a mateřskými školami na území SO ORP Černošice a ORP Říčany (celkem 138 škol).
SL4 - zvýšení financování a zajištění jeho stability (garant Jakub Fischer)
19. 6. 2019 - Praha - interní kulatý stůl s pozvanými aktéry konaný v prostorách VŠE.
26. 6. 2019 - Praha - kulatý stůl na téma financí ve vzdělávání pořádáný na VŠE od 13:00 do 15:00 hod, místnost RB209 v Rajské budově nám. W. Churchilla 1938/4, 130 67 Praha 3 – Žižkov. Pozvánku naleznete zde. Zápis je k dispozici zde. Dále je k dispozici prezentace prof. Fishera, která vymezuje základní směr úvah k obsahu strategie linie. K dispozici je rovněž prezentace vedoucího Katedry ekonomické statistiky Petra Mazoucha Analýza mezd učitelů v kontextu ostatních profesí a prezentace výzkumnice Jany Krajčové Kvalita práce učitelů, vzdělanost, ekonomický růst a budoucí prosperita České republiky.
Jak je možné se zapojit?
Budeme velmi rádi, pokud se zapojíte, ať už na některém z kulatých stolů, anebo využijete online diskuzi na
https://www.facebook.com/Edu2030plus,
Samozřejmě je možné i zaslat e-mail na adresu: edu2030@msmtcz.
Informace o přípravě Strategie 2030+ můžete rovněž sledovat i na facebooku, twitteru a instagramu MŠMT.