Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje výzvu k předložení návrhů na udělení Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů pro rok 2022.
Cena ministra se uděluje vynikajícím studentům nebo absolventům bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu za mimořádné výsledky ve studiu nebo ve vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké nebo další tvůrčí činnosti související se studiem v daném studijním programu. Dále se tato cena uděluje studentovi nebo absolventovi bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu za mimořádný čin prokazující občanskou statečnost, odpovědnost nebo obětavost.
Konkrétní podmínky obsahuje Statut Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů. Ocenění tvoří diplom a další věcné nebo peněžní ocenění v hodnotě do 50 000 Kč. V kalendářním roce může být uděleno nejvýše 10 těchto ocenění.
Návrhy na udělení Ceny mohou rektoři vysokých škol podávat do 31. srpna 2022 odboru
vysokých škol na emailovou adresu cena_vs@msmtcz, a to jak v podepsané
verzi (naskenované nebo s elektronickým podpisem), tak ve formátu doc nebo docx. Nominační formulář na
udělení ceny a Statut ceny jsou k dispozici níže:
Návrh na
Cenu ministra školství - 2022 - formulář.docx
Statut Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro
vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů.pdf
Kontaktní osoba:
Bc. Adéla Krejčová, DiS.
Odbor vysokých škol
Karmelitská 529/5
118 12 Praha 1 - Malá Strana
E. adela.krejcova@msmtcz
T: (+420) 234 812 262
W: www.msmt.cz
SEZNAM LAUREÁTŮ CENY MŠMT ZA ROK 2021
Cenu za mimořádný čin studentů získala MUDr. Markéta Malecová (3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy) - za dobrovolnictví v dětské nemocnici Whisper v Ugandě a založení nadační fondu, pomocí něhož jsou získávány dary i na specifické projekty pro dětské pacienty v Ugandě.
Cenu v bakalářském studijním programu získali:
Jan Čonka (Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze) - za hru na kytaru, při které vyniká technikou, výjimečnou muzikalitou a všestranností, a tím patří mezi nejvýraznější osobnosti nastupující generace českých kytaristů.
Bc. Štěpán Macek (Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně) - za využití odpadových plastů jako druhotné suroviny ve stavebnictví a spojení architektury s obnovitelnými materiály.
Cenu v magisterském studijním programu získali:
Ing. Ondřej Havelka (Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci) - za výsledky v oblasti laserové syntézy a vývoji nanofiltračních membrán, které lze využít v mnoha oblastech jako je medicína, ekologie či chemie.
Ing. Michal Sauer – (Fakulta materiálově – technologická Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava) – za řešení vědecko-výzkumných úkolů v oblasti objemového tváření progresivních kovových materiálů, kde jeho diplomová práce na toto téma měla praktický přínos pro optimalizaci teplotně řízeného válcování mikrolegované oceli na hrubé profilové trati.
Ing. Šimon Walzel (Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze) - za podstatný přínos v projektu vývoje nouzových plicních ventilátorů CoroVent, které byly používány k ventilaci pacientů s Covid-19 a byly distribuovány do 28 nemocnic po celé zemi.
Cenu v doktorském studijním programu získali:
MgA. Ladislava Gažiová (Ateliér intermédií 3 Akademie výtvarných umění v Praze) - za realizaci a celkové pojetí výstavy „Manuš Mean Human“, která prezentovala dějiny Romů v dobách komunismu spolu s výpověďmi několika generací obyvatel mosteckého Chanova a měla velký úspěch ve vídeňské Kunsthalle.
Ing. Daniel Hollas, Ph.D. (Fakulta chemicko-inženýrská Vysoké školy chemicko-technologické v Praze) – za vědeckou práci, kterou významně přispěl k porozumění účinkům vysokoenergetického záření na kapaliny, které jsou využitelné pro další obory, počínaje technologiemi a konče biologií.
Mgr. Jiří Pospíšil, Ph.D. – (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy) – za vědeckou práci, ve které se věnoval bakteriálním nanotrubičkám a popsal v ní, že tyto kanály vznikají až po bakteriální smrti, což bylo zcela zásadní a vyvrátilo dosavadní tvrzení o tomto fenoménu ve vědecké literatuře.